Pázmándi Loholó 45 Km

 

 Pázmándi Loholó 45 Km terepfutás

 2014. október 04.

 

 

Adatok

Rajt:                     Pázmánd, régi TSZ iroda ( Fő út 97-99. )

Cél:                      Pázmánd, régi TSZ iroda ( Fő út 97-99. )

Indulás:                700 - 730
Táv:                      43,4km
Szintemelkedés:   1250m
Szintidő:               6 óra
Díjazás:                Emléklap, kitűző
Szolgáltatás:         Ital,
Hideg étel, Gyümölcs, Melegétel, Édesség.
Nevezési díj:          1200Ft/fő
Túraleírás itt. letölthető
Térkép itt. letölthető
A túra magasságprofilját itt.
megnézheted
GPS track file itt. letölthető ( gpx )
A túrát Google Earth programmal is megnézheted
itt.

Útvonal: Pázmád régi TSZ iroda, Malom, Zsidó-hegy, Cseplek-hegy, Csúcsos-hegy (Nadap), Szintezési főalappont, Bence-hegy, Vörösmarty présház, Gyapjaszsák, Barlang-kút, Kocka, Angelika-forrás, Sukoró-tájház, Meleghegy, Likaskő, Nyír-hegy, Pázmánd forrás, Pázmánd régi TSZ iroda.

Ajánlott turistatérkép: Velencei-hegység, Velencei-tó 19. Cartographia 2005.

 

A túra valahogy így fog kinézni:

 

A Pázmándi TSZ irodából kilépve, a P+ jelzést követve balra fordulunk a falu főutcáján, lehetőleg a járdán! Hamarosan az út jobbra tart, mi itt egyenesen haladunk tovább egy kisebb, de jó minőségű aszfalt úton. Mikor elfogynak a házak a vízmű kerítésénél jobbra fordulunk, itt már látszik első pontunk,

1.állomás MALOM. A hídon átkelve megyünk tovább a P+ -on, egészen addig, míg el nem érjük a főutat. Az aszfalton balra, pár száz méter után, a pázmándi köszöntő tábla mellett jobbra, immár a P- jelzést követve, futunk neki a hegynek.
A kellemes földút balra ível, de itt mi a jobbra induló keskeny ösvényt követjük. A sziklákon már jól látható a
P- jelzés. Pázmánd híres sziklái között kanyarogva (aki erőt érez magában saját felelősségére, mászhat egy kicsit) jutunk fel második pontunkra,

2. állomás ZSIDÓ-HEGY. A csodás kilátást a 3 kereszt felé hagyjuk el földúton elhaladva előttük. A földútról ismét egy balkanyarban térünk le, az egyenesen a bokrokba vezető ösvényen. Az erdőben már P- jelzést is találunk. Az aszfalt útra leérve azon balra kanyarodunk szalagozáson. Mikor jobbra a fasor mögött megjelennek a szőlők, arra kanyarodunk az első adandó földúton, majd a szőlők előtt rögtön balra a völgy irányába. Ismét aszfalt utat érünk, azon balra 370m után két erdőfolt között balra felfordulunk a harmadik pecsétünkért.

3. állomás CSEPLEK-HEGY. A mandulafától visszarobogunk az aszfalt útra az előbb még felfelé tartó utunkon, majd továbbra is szalagozáson balra megyünk 50m-t, és a kis házzal szemben, a valószínűleg száraz forrás után jobbra átkelünk a Cibulka-patakon és a túloldali földúton ismét jobbra fordulunk. Hamarosan aszfalt utat érünk, azon balra indulunk és hosszas tekergés után, mikor utunk már lefelé húz az előttünk elterülő Nadap felé, ne hagyjuk magunkat becsapni, a telkek és a szőlők között jobbra fordulunk. A telkek végén jobbra ível utunk, itt már a P ▲ jelzés is megjelenik, ami nem jelent mást, mint kemény kaptatót a csúcskeresztig.

4. állomás CSÚCSOS-HEGY. Élvezzük ki a gyönyörű panorámát, a csodás őszi szín kavalkádot, mert szalagozott utunk fültépő, ruhaszaggató bozótoson vezet át mintegy 50m-en. Motocross pálya tetejére érünk ki. Átkelünk a szemközti erdő szélére "tökön, babon keresztül" és a földúton balra fordulunk. Mielőtt elérnénk a szélső házakat, utunkat egy szépen megszerkesztett drótkerítés foglalja el majdnem egészen. Itt élére fordulunk, majd a Béke úton megyünk be Nadapra, ahol a főutat elérve jobbra megyünk a P- jelzésen. A felfelé ívelő út tetején, a Rákóczi utcán balra lefelé fordulunk, (itt már tábla jelzi az alappontot) de hamarosan erről jobbra letérünk, és már látni lehet 5. pontunkat.

5. állomás FŐALAPPONT . (ellátmány: csoki és víz)

/Magasságát a bécsi Katonai Földrajzi Intézet geometriai szintezéssel az 1800-as évek végén határozta meg a trieszti Molo Sartorion kijelölt Adriai-tenger középszintjéről. Későbbi vizsgálatok megállapították, hogy a szintezést jelentős szabályos hibaforrások terhelték. 1952-től kezdődően a szocialista országok szintezési hálózatának összekapcsolása lehetővé tette, hogy a magyarországi szintezési hálózat alapszint-felületének a balti-tenger középtengerszintjét válasszák. E szintfelület kiinduló pontja a Leningrád melletti Kronstadt-i híd lábában elhelyezett vízmérce 0 vonása./

 Első vízvételi lehetőség a túrán !!! És soká lesz másik, érdemes kihasználni. Az obeliszktől továbbra is a P- -on haladunk, míg nagy rétre nem jutunk ki az erdőből, balra fordulunk, és az erdő szélén megindulunk felfelé immáron szalagozást követve. Elhaladunk a régi szocialista emlékmű mellett, és a domb tetején becsatlakozunk egyenesen a S- jelzésbe. Szemben velünk már a Bence-hegy „magasodik”. Kerítésnél balra tartva érjük el az aszfaltot, azon egyenesen átkelünk, kis ösvényen fel a csúcsra.

6.állomás BENCE-HEGY. Az előző ösvényen megyünk vissza, és az aszfalton jobbra lefelé megyünk a S- jelzésen. Nemsokára a sárga elmegy balra, mi tovább haladunk a szerpentinen, és a Furmint utcát elhagyva 30m után jobbra rátalálunk 7. pontunkra.

7. állomás VÖRÖSMARTY PRÉSHÁZ. Visszasétálunk, és a Furmint utcán megyünk a S+ jelzésig (következő keresztutca), és azt jobbra követve hamarosan integethetünk lassabb, vagy később induló társainknak jobb felől.  No de mi egyenesen megyünk tovább, elérve a nadapi „focipályát” a két kapu között keresztben átvágunk a pályán neki egyenesen a frissen rakott hatalmas kőfalnak (valakinek így tetszik jobban a táj). A fal előtt balra, továbbra is a S+ jelzésen. A falut magunk mögött hagyva haladunk, majd egy kis híd után hármas elágazás, itt balra tartva hamarosan feltűnnek Sukoró szélső házai. Erősen balra tekingetve meglátjuk újabb pontunkat.

8. állomás GYAPJASZSÁK. (ellátmány: alma) Bemegyünk a faluba még mindig a S+ en, amely a völgy aljában a Zsuzsi kocsmánál (érdemes betérni) Z-, Z+ jelzésre vált és jobbra fordul. Pár méter után a Z+ jobbra fel megy, majd újabb pár méter után egy Y elágazásban, jobbra P▲, balra Z-, mi az utóbbit választjuk. Addig követjük a Z- jelzést, míg a P ▲-et nem érjük el. Ez egy ösvényen tér le balra, figyeljünk rá! A kellemesen hullámzó fenyvesből nagyobb irtásra kiérve kövek között cikázunk és hamarosan balra a Csúcsos-hegy (nem a korábbi pont!) tetején vas tripódot pillantunk meg. Folytathatjuk tovább utunkat a Hurka-völgyig.

9.állomás  BARLANG-KÚT. A forrás valószínűleg nem fog buzogni, inni belőle nem lehet.

A 35-ös táv itt jobbra, az 45-ös balra fordul a völgyön lefelé, a P- jelzésen. Ahogy kiérünk az erdőből, balra indulunk földúton, majd szintén balra itt már kék biciklis jelzést követve. A kerítés előtt jobbra, szalagozáson kanyarogva elérünk egy rozoga vashidat, ott jobbra a Honvéd utcáig. Jobbra, majd 20m után balra (Berkenye utca). A szalagozást PONTOSAN követve felérünk a gerincre, ott balra 60-70m után két S- jelzésű fa között jobbra le az erdőbe.
Kellemes erdei séta, majd a 
S- jobbra kanyarodik, mi pedig tovább megyünk egyenesen a S▲-ön. A jelek kissé kopottak, de a figyelmes túrázó észreveszi, hogy pár száz méter után a jelek balra visznek, a meredek, omladékos hegyoldalba. Elmegyünk a Pandúr-kő mellett (ha időnk engedi érdemes megállni, csodás a kilátás), még pár perc és megkapjuk újabb pecsétünket.


10. állomás KOCKA. Itt pontőrünk útba igazít, de É-i irányba a P+ -en kell elindulni egészen a P- -ig, azon folytatva utunkat, majd becsatlakozunk a 35-ös távba, és elérjük 10. pontunkat.

11. állomás ANGELIKA-FORRÁS. P+ -en indulunk el jobbra a P▲-ig, azon egyenesen megyünk tovább Sukoró széléig. A völgy aljában balról, egy kétlábú villanyoszlop előtt balra fordulunk, 200m után keresztező út Z+ jelzéssel. Jobbra felfelé 50m múlva

12. állomás NÉPRAJZI HÁZ. (ellátmány: Nagy-csiríz féle zsíros deszka) Lefelé indulunk a Z+ -en (Szilvás sor, majd Sorompóvölgyi utca) figyelmesen követve a jeleket rátalálunk az erdei ösvényre, majd hosszan kaptatunk felfelé, míg el nem érjük a keresztező P- jelzést. Jobbra mennyünk, hűen kövessük a P- jeleket, nem törődve az egyéb földutakkal, majd 3-400m után kis mezőre érve, balra meredeken fel egy kis ösvényen a toronyig, mely már jól látszik innen.

13. állomás MELEG-HEGY. A toronytól köves úton indulunk lefelé, ahol utunk hirtelen jobbra fordul, ott mi egyenesen megyünk tovább, a fák között már jól látható P▲ -et követve, és 300m múlva elérjük az újabb ellenőrző pontot. Csak pecsételős hely, pontőr nélkül. A köveken óvatosan mászkáljon mindenki, messze a mentőállomás, a helikoptereseket is leépítették…

14. állomás LIKAS-KŐ. Visszasétálva a köves útig lefelé indulunk a S- -on, jobbról kerítés kísér bennünket. Ahol véget ér, ott a S- elmegy balra, de mi tovább ereszkedünk egyenesen, a kék bringást követve. A főutat elérve búcsút mondunk biciklis társunknak, és az úton átkelve megkerüljük a sorompót. Egyenesen felfelé indulunk (innentől már szalagozást követve), nem törődve a jobbra, de főleg balra nyíló utak sokaságával. Elérünk egy széles nyiladékot, ott jobbra, majd kis kanyargás után

15. állomás NYÍR-HEGY. Tovább indulunk az erdei úton, a szalagozás levisz bennünket a hegy lábához. Ott balra megyünk a kerítéssel párhuzamos úton, de még a belső oldalon, egészen egy létráig, ami kis mászással átsegít bennünket a kerítésen. A földúton balra indulunk és hagyjuk, hogy az út (és persze a szalagozás) vezessen minket Pázmánd felé. Jobbunkon a Csúcsos-hegyet lassan elhagyjuk és leereszkedünk a völgybe, ahol a szőlők végénél két fasor között átmegyünk, és a jól látható földúton balra fordulunk (véletlenül se jobbra!!!), majd 30m után jobbra fel a szőlők mellett. A keresztben futó szőlőknél jobbra, majd 50m után balra az aszfalt útig, azon balra és az első földúton jobbra, meredeken le a forrás felé.

16. állomás PÁZMÁND FORRÁS.  Innen a P+ -en be Pázmándra, kis hullámvasutazás után elérjük a főutat, azon  jobbra fordulunk és hamarosan megérkezünk a célba a jól megérdemelt gulyáslevesünkért.

 

Kiegészítő információk